Robotter i undervisningen medfører en række læringsgevinster; bl.a. kan arbejdet med dem styrke elevernes evner inden for entreprenørskab, innovation og kreativitet, som er afgørende kompetencer i det 21. århundrede. Ved at arbejde og eksperimentere med robotter kan eleverne opnå en dybere forståelse for teknologi og bagvedliggende programmering. Det handler i meget høj grad om eksperimenter og leg, som kan skabe rammer for en udveksling af viden og kollaboration eleverne og lærerne imellem. Kreative lege med robotter fra Hippomini tager udgangspunkt i den enkelte elevs ressourcer og giver ofte elever med særlige behov gode muligheder for succesoplevelser.
Du kan læse om f.eks. Sphero SPRK Edition Robot, Initio Pi robot, Pi2Go robot, EZ-Robot Humanoid Revolution JD eller fischertechnik ROBOTICS - LT beginner og få indsigt i, hvordan arbejdet med robotter i undervisningen kan give eleverne dybere forståelse for programmering.
Hippomini er med til at skabe rammerne for elevernes digitale og kreative udvikling ved at afholde workshops vedr. nye digitale produkter, så lærerne hurtigt kan begynde at bruge og få glæde af dem. Book en workshop ved at ringe til os på 3316 3317 eller skrive til hello@hippomini.dk
Få inspiration fra vores nyeste katalog om Digitale Produkter i Skolen. Kataloget er ikke en facitliste men "højdepunkter" fra den digitale verden.
Med dette interface kan du justere og bruge Roamer med børn i alderen 3-5 år.
Pris
DKK 349,00Pakke med seks genopladelige batterier med højkapacitet til Roamer.
Pris
DKK 299,00Roamer til børn fra 9 år og opefter. Den mest avancerede version af Roamer er spækket med funktioner.
Pris
DKK 999,00Roamer til børn i alderen 7-9 år. Med denne Roamer kan du introducere dine elever for variabler, funktioner, input og output.
Pris
DKK 999,00Roamer til børn i alderen 5-7 år. Matematik er en leg med Roamer, der også kan spille musik.
Pris
DKK 999,00Roamer til børn i alderen 3-5 år. Gør matematik og logik til en leg!
Pris
DKK 999,00USB-ladestation med 5 porte. Perfekt til at holde dine Cubelets i gang, samt alle dine andre gadgets, der kan oplades via USB.
Pris
DKK 170,00Med Cubelets Inspired Inventors Pack får du en blanding af samtlige Cubelets. Perfekt til klasseværelset, makerspaces og biblioteker. Sættet indeholder 162 Cubelets, Brick Adapters, to 5-port Chargers og seks kasser til opbevaring.
Pris
DKK 25.895,00Cubelets Mini Makers Pack er perfekt til børnehaver og mindre børn, der kan prøve kræfter med robotteknologi på en legende og lærerig måde. Sættet indeholder 54 Cubelets, Brick Adapters, en 5-port Charger og to kasser til opbevaring.
Pris
DKK 9.220,00Enhver robot har brug for en strømforsyning, og med dette sæt kan du bygge fire gange så mange robotter på samme tid.
Pris
DKK 795,00Med dette sæt kan du bruge Lego sammen med dine Cubelets for at bygge endnu mere fantasifulde robotter. Sættet indeholder 4 stk.
Pris
DKK 95,00